Marczinkó Zoltán István, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy 2010 óta jelentősen nőtt a foglalkoztatottak száma, munkaerőhiány is kialakult. Mindezek ellenére munkaerőtöbblet is mutatkozik minden megyében, és ezt igyekeznek kiaknázni a reformprogrammal - tette hozzá.
 
Karakó László miniszteri biztos, az OFA ügyvezető igazgatója emlékeztetett arra, hogy a programot tavaly júniusban indították el Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyében, azóta folyamatosan terjesztik ki, így jelenleg az "ötödik hullámban" Komárom-Esztergom, Fejér, Tolna, Bács-Kiskun és Pest megyék vannak soron.
 
Marczinkó Zoltán István elmondta, hogy elindult az Új gyakornoki program európai uniós forrásból, amelyre április 30-ig lehet pályázni: a programmal frissen végzett, közép-vagy felsőfokú végzettségű, 25 év alatti pályakezdő fiatalok elhelyezkedését támogatják.
 
Közölte, hogy egy cégnek maximum hat főt lehet így felvenni, az első hat hónapra adható maximum bruttó 302 ezer forintos bérüket átvállalja az állam, továbbá két fiatal mellé egy mentor alkalmazható, akinek maximum 120 ezer forintos többletbérét is átvállalják. Emellett a személyi ráfordítások negyven százalékával megegyező összegben anyagi jellegű és beruházási költségeket biztosítanak számlák, dokumentumok nélkül. Amennyiben egy vállalat minden lehetőséggel él, 21 millió forintot meghaladó támogatást kaphat a hat fiatal foglakoztatására - fűzte hozzá.
 
Karakó László elmondta, hogy a munkaerőpiaci reformprogram jövő év elején éri el a fennmaradó megyéket, vagyis Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala és Veszprém megyét, illetve Budapestet. Úgy vélte, az eddig pozitív tapasztalatok és a beérkező javaslatok alapján a március 31-én záruló program ezt követően tovább működhet egyfajta fenntartási fázisban, ahol már csak kontrollálják a megyei munkaügyi szakemberek munkáját megyénként 2-3 fővel.
 
A miniszteri biztos bejelentette még, hogy a reformprogram mellett kísérleti jelleggel az OFA új felnőttképzési programot indít rugalmasan igazodva az új szakképzési törvényhez, illetve a cégek igényeihez. A program Hajdú-Bihar megyében indul - tette hozzá.
 
Simon László Fejér megyei kormánymegbízott közölte, hogy Fejér megye gazdasága jól teljesít, hiszen 63,8 százalékos a foglalkoztatás szintje, míg a munkanélküliségi ráta 2,4 százalékos, ezzel együtt fokozott igény van további szakképzett munkaerőre. A 250 főnél nagyobb foglalkoztatók év végéig alkalmazni tudnának 500 embert, jövő év szeptemberéig további ötszázat, ebben próbálnak segíteni nekik a projekt keretében.